Mieszanka roślin miododajnych – Akcja na Rzecz Owadów Zapylających

Operation Pollinator – Akcja na Rzecz Owadów Zapylających

Akcja ta jest prowadzona przez firmę Syngenta, wiodącego światowego producenta oprysków i pestycydów. Wśród pszczelarzy niniejsza firma nie cieszy się dobrą opinią. Również Akcja na Rzecz Owadów Zapylających ma w naszym środowisku wielu przeciwników. Pośród oponentów przeważają głosy: „nie wezmę udziału w akcji, patrzcie kto ją organizuje”. My jednak zdecydowaliśmy się wziąć w niej udział. Po zarejestrowaniu na stronie organizatora i wypełnieniu formularza dostaliśmy przesyłkę z mieszanką nasion roślin miododajnych. W paczce oprócz worka z nasionami był tylko poradnik dla rolników o uprawie tych roślin. Nie było żadnych ulotek reklamowych, kolejnych ankiet czy deklaracji. Porcja nasion, którą dostaliśmy to 6 kg. Ma ona wystarczyć, aby zasiać działkę o powierzchni 0,5 ha. Niestety, nie dysponujemy już aż tak dużą powierzchnią uprawną, więc pewnie zasiejemy trochę gęściej. Postaramy się w czasie sezonu pokazać, jak kwitnie nasze poletko, i opisać, czy nasze pszczółki miały jakiś pożytek z tych roślin.

Worek z mieszanką nasion

Poradnik dla rolników

Nasiona w worku

Tabela ze specyfikacją nasion

Posted in Nowinki techniczne, O miodzie i nie tylko | Tagged , , , | 2 komentarze

Poddawanie Ciasta 1 kwietnia

Filmik nakręcony pierwszego kwietnia. Pokazujemy w nim pracę pszczółek na wylotkach, przynoszenie pyłku i wody do gniazd. Podkładamy w nim również kolejną porcję ciasta do podkarmiania.

Posted in O miodzie i nie tylko, Porady | Tagged , , , | Leave a comment

Nasz ulik weselny wideo

Dzisiaj przedstawiamy filmik o naszych ulikach weselnych.

Posted in Na temat hodowli, Nowinki techniczne | Tagged , , , , | Leave a comment

Ulik weselny

Ulik weselny trzyramkowy na ramkę 1/2  wielkopolską

Dlaczego właśnie uliki na ramki 1/2 wielkopolska? Ponieważ najłatwiej jest nam w pasiece zagospodarować takie ramki. Wkładamy je do miodni w zwykłych rodzinach wielkopolskich i nie ma z nimi żadnego problemu.

Ulik weselny trzyramkowy

Dlaczego trzyramkowe? Normalnie nasze rodzinki będą trzymane na dwóch rameczkach 1/2 wielkopolska. Trzecia ramka będzie dokładana w razie potrzeby, kiedy rodzinki osłabną, dla zasilenia w pokarm, pszczoły bądź czerw.

Korpus i daszek

Taki ulik powinien spełniać dwa kryteria. Pierwszym z nich jest minimalizacja nakładu pracy i maksymalne skrócenie czasu przeznaczonego na obsługę ulików: przeglądy, poddawanie matek, karmienie i wiele innych prac. Osiągnęliśmy to poprzez np.: zintegrowanie podkarmiaczki z korpusem, zastosowanie wentylacji w dennicy i powałki czy choćby użycie kółek na oczko (zlotek) fi 80 mm. Drugim kryterium jest zapewnienie rodzinkom weselnym możliwie najlepszych warunków do unasienniania matek. Powinny być zbliżone do warunków panujących w normalnych rodzinach. Dlatego właśnie zastosowaliśmy ramkę 1/2 wielkopolską. Pozwala ona osiągnąć optymalne warunki do unasienniania się matek i podjęcia przez nie czerwienia.

Korpus z ramkami i powałka

Ostatnią kwestią są materiały użyte do budowy naszych ulików. Dlaczego płyta OSB? Budowaliśmy nasze uliki z materiałów, które zostały nam w warsztacie. Wykorzystaliśmy wszystkie ścinki z płyt OSB pozostałe z innych naszych konstrukcji oraz drewno i sklejkę.

Widok ulika z boku

Wentylacja w dnie ulika i podkarmiaczka

 

Posted in Nowinki techniczne, Porady | Tagged , , , , | Leave a comment

Ul wielkopolski – Wiosenna kontrola

Chcielibyśmy pokazać krótki film pokazujący wiosenny przegląd uli w pasiece. Jest to pierwszy film nakręcony w 2017 roku i pierwszy kręcony bez operatora. Niektóre ujęcia wyszły trochę dziwnie, a całość jest krótka. Pomimo tego film ogląda się bardzo przyjemnie. Zapraszam do oglądania.

Posted in Na temat hodowli | Tagged , , | Leave a comment

Syrop miodowo-ziołowy na suchy kaszel

Dziś będzie mniej kulinarnie, a bardziej leczniczo. Powodem jest suchy kaszel i drapanie w gardle, które nas obudziły stanowczo za wcześnie jak na sobotę. Idzie wiosna, za oknem roztopy, a to sprzyja przeziębieniom i kłopotom z gardłem. Nie trzeba pędzić do apteki, żeby sobie pomóc. Continue reading

Posted in Kulinaria | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Zaproszenie

Konferencja pszczelarska w Sitnie 2017

Posted in Na temat hodowli, Porady | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Kontrola przyjęcia matek

Zaczynamy sezon video 2017. Witamy wszystkich naszych sympatyków po dość długiej przerwie. Pierwszy film pochodzi z ubiegłego roku. W najbliższym czasie obiecujmy nowe filmy z życia pasieki. Życzymy miłego oglądania.

Posted in Odpowiedzi na listy, Porady | Tagged , , , , , | Leave a comment

Lipowe sezamki ze słonecznikiem

Domowe sezamki są bardzo proste do wykonania, a jednocześnie pyszne. Poza składnikami trzeba przygotować 2 arkusze (ok. 40 × 40 cm) papieru do pieczenia, wałek do ciasta oraz stolnicę lub wystarczająco dużą deskę. Continue reading

Posted in Kulinaria | Tagged , , , | 1 Comment

Pieczone jabłka z miodem, orzechami i żurawiną

Termometr za oknem nieubłaganie pokazuje bardzo niską temperaturę i z pewnością nikt nie ma ochoty wychodzić z domu. W takiej sytuacji chętnie sięgamy po coś smacznego, ciepłego i słodkiego, a przede wszystkim łatwego do przygotowania. Pieczone jabłka z miodem, orzechami i żurawiną to idealna odpowiedź na mróz. Continue reading

Posted in Kulinaria | Tagged , , , | Leave a comment