Pszczelarze kończą pracę nad ulami

BUDOWA ULI

CZĘŚĆ 3 (daszek)

Tatuś oglądający nasze wspólne dzieło.

Tatuś oglądający nasze wspólne dzieło

Prace nad naszymi ulami zbliżają się do końca. Przed nami ostatnie zadanie, czyli wykonanie daszków. Konstrukcja naszego daszka jest bardzo prosta. Jako podstawa służy nam duża  płyta, wycięta na wymiar. Przykręcamy do niej wycięte wcześniej z płyty OSB trójkąty, które tworzą kąt pochylenia daszków. Na trójkąty przykręcamy płytę panelową, następnie całość jest nakrywana blachą. Ostatnią wykonywaną czynnością jest przykręcenie zawiasów, które łączą daszek z korpusem. To już prawie wszystko o budowie naszych uli. Pozwolę sobie tylko powtórzyć słowa taty z naszego pierwszego filmu: „jakie to proste”.

Otwarty daszek naszego ula.

Otwarty daszek naszego ula

Zanim pokażemy film, chciałbym jeszcze poruszyć jedną kwestię, a mianowicie ocieplenie daszka. Po długich rozważaniach postanowiliśmy z niego zrezygnować. Za wyborem takiego rozwiązania przemawiały różne argumenty, np. przestrzeń, którą zostawiamy między górną belką ramek a płytą podtrzymującą daszek wynosi 8 cm, co pozwala na umieszczenie w niej  „kołderek” służących jako ocieplenie na zimę, dodatkowo pusty w środku daszek sam w sobie stanowi już ocieplenie i pozwala w zimie lepiej odprowadzać parę wodną z ula.


This entry was posted in Nowinki techniczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Pszczelarze kończą pracę nad ulami

 1. pszczelarz says:

  Witam , jestem pierwszy raz na stronie i jestem miło zaskoczony , do tej pory znałem tylko stronę Tomka Miodka a dziś odkryłem ,że nie tylko on dzieli się swoimi poradami i pomysłami.

  Chciałbym się dowiedzieć ile + – kosztuje gotowy ul?Jeżeli istnieje taka możliwość to proszę o wyszczególnienie cen np:blacha , osb,płyta panelowa , styropian itp.

  Pozdrawiam!

  • Leszek P. says:

   Witam Kolegę Pszczelarza na naszej stronie, mam nadzieję, że częściej
   będziesz do nas zaglądał i komentował nasze wpisy. Koszty budowy jest nam trudno policzyć tak na szybko, ponieważ dużo materiałów właśnie takich, jak styropian czy trochę płyty OSB mieliśmy wcześniej. Jeżeli chcesz, to mogę to wszystko policzyć i wysłać Ci na maila.
   Pozdrawiam.

  • mar219 says:

   W tym roku zamierzam zająć się hobbystycznie pszczelarstwem i na ten cel zbudowałem sobie dwa ule 16-17 ramkowe, warszawskie poszerzane z miejscem na nadstawkę, drewniane, 3 ściany i dennica ocieplone styropianem 4cm, na dennicy wysuwana płyta. I wyszło mnie to wszystko jakieś 170-180zł sztuka. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć komplet ramek, nadstawkę no i jakiś lakier do pomalowania.
   A gotowe (nowe) na necie w różnych cenach bywają, ale trzeba liczyć jakieś 250-350zł. Ale ocieplone są np tylko dwie ściany i nie wysuwana dennica. Gdzieś też widziałem nowy WP z kompletem ramek w cenie.
   pozdr

 2. Mateusz says:

  Trzy części, o ile dobrze widziałem – trzy ule. Mając wszystko pod ręką da się kilka uli zmontować właściwie w jeden dzień. Zamawiany ul wielkopolski (ale taki wypasiony – z półnadstawką i powałką) to koszt 340 zł. Tu na pewno wszystko jest znacznie tańsze, a dodatkowo jeszcze człowiek ma satysfakcję, że samodzielnie zrobił. Jednego Panowie Wam zazdroszczę – zadaszonego warsztatu. Ech. Super sprawa. Pozdrawiam.

  • Leszek P. says:

   Drogi Mateuszu, nie ma czego zazdrościć, zwykły przydomowy warsztacik. Mógłby być ogrzewany, bo temperatura w środku nie odbiega zbytnio od tej na zewnątrz (w planach był piecyk typu „koza”, ale zrezygnowaliśmy z niego ze względu na zbyt duże zagrożenie pożarowe). Co do satysfakcji, to masz rację, jest ogromna.

 3. arrrtur says:

  Witam. jak już jest cały poskładany to wygląda świetnie. Bardzo solidna konstrukcja tylko wygląda na bardzo ciężką i trzeba go w dwóch przenosić. Już sporo ich stało tam obok waszego warsztatu. Ja chyba też się zdecyduje na WP bo widze że można je tak łatwo wykonać. Dzięki za te filmy.

 4. roberto22 says:

  No no ładnie te ule wyglądają. Ciekawe czy taka konstrukcja sie sprawdza. I jak długo wytrzyma. drewniane ule wytrzymują ok 15-30 lat ,dlatego pewnie sa dosyć drogie , wasze są pewnie tańsze. A tak poza tym to fajna stronka .

 5. Dark says:

  Fantastyczny material.
  Uprzejma prośba o podzielenie się notatkami.
  Z góry dziękuje i najserdeczniej pozdrawiam
  D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *