Czosnek z miodem

Pierwszym „smakołykiem” na naszym blogu będzie lekarstwo… Tak, tak, lekarstwo, ale jakie pyszne. Wiosna sprzyja przeziębieniom, a czosnek z miodem pozwala skutecznie z nimi walczyć. Chociaż w naszej kuchni ten specyfik gości każdego roku już od jesieni.

miód i czosnek

My używamy do tej mikstury miodu lipowego ze względu na jego smak oraz dobroczynny wpływ na drogi oddechowe i odporność. Czosnek z kolei jako naturalny antybiotyk jest pogromcą bakterii, zatem doskonale nadaje się do walki z chorobą. Trzy główki czosnku mieszczą się idealnie w małym słoiczku (np. po koncentracie pomidorowym czy musztardzie; ok. 180 g). Należy pamiętać, aby słoiczek wyparzyć i dokładnie osuszyć. Warto też zwrócić uwagę na jakość czosnku. Obrane ząbki wrzucamy do słoiczka.

słoik z czosnkiem

Całość „zalewami” miodem (na taki słoiczek i tę ilość czosnku wystarczą 2 łyżki miodu). Nic nie szkodzi, jeśli miód jest już skrystalizowany (jak nasz). Miód „popracuje” z czosnkiem i osiągnie płynną konsystencję. Trzeba pamiętać, że czosnek nie może szczelnie wypełniać słoiczka, najlepiej zostawić trochę wolnego miejsca od góry.

czosnek z miodem

Zakręcamy słoiczek, ale nieszczelnie (szczelnie zakręcony mógłby „eksplodować”). Warto co jakiś czas odkręcić słoik i poruszać nim, by miód otulił czosnek. Teraz najtrudniejsze zadanie, trzeba czekać (ok. 2 tyg.). Warto, bo mikstura poza leczniczymi właściwościami ma także świetny smak.

05

A tak wygląda nasz czosnek po 12 dniach (ząbki zmieniły troszkę kolor, a miód zmienił konsystencję na płynną).

This entry was posted in Kulinaria and tagged , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Czosnek z miodem

 1. Jagoda says:

  W ten sam sposób robię cebulę z miodem. Nawet dzieci chętnie piją powstałą miksturę 🙂

  • Agnieszka says:

   Cebuli z miodem jeszcze nie robiliśmy i mamy nadzieję, że pogoda już nas tej wiosny nie zmusi do eksperymentów z miksturami wspomagającymi leczenie. Pomysł jednak wydaje nam się bardzo ciekawy i zostanie na pewno wykorzystany. Bardzo dziękujemy za podpowiedź. 🙂

 2. Edyta says:

  Mam pytanie – kiedy i ile zażywać tej mikstury?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *