Gosia potrzebuję pomocy

Odezwała się ostatnia do nas z prośbą o pomoc Pani Gosia. Pytała, w jaki sposób przygotować pszczoły do zimy i czy to, co już do tej pory robiła zrobiła dobrze. My w swojej pasiece mamy inne ule niż Pani Gosia, więc wspólnie postanowiliśmy prosić o pomoc do  innych użytkowników naszej strony.  

 Witam serdecznie,
potrzebuję Państwa pomocy w przygotowywaniu pszczół do zimy. Nie mam zbyt dużo o tym pojęcia lecz jestem zmuszona zadbać o 21 uli. Gotowałam w drugiej połowie września syrop i dokarmiałam pszczoły, zaślepiłam wloty do połowy, mniej więcej z Pana filmu i innych na internecie dowiedziałam się jak oceniać ramki i mam zamiar się za to zabrać w tym tygodniu. Nie wiem tylko czy matę słomianą mam wkładać od czoła ula czy z tyłu i czy wyjmować (nie wiem jak to nazwać) przegrodę oddzielającą ramki od podkarmiaczki. Wiem, że mam podkarmiaczkę wyciągnąć. Zostałam z tym problemem sama, oczekiwałam na pomoc lecz ona nie nadeszła więc zwracam się do obcych ludzi licząc na jakąkolwiek podpowiedź, za co serdecznie dziękuję.
Gosia

Zapytam tak, w jakich ulach Pani gospodaruję. Jakie ma pani podkarmiaczki i jak wygląda ta przegroda? Maty wkłada się na końcu gniazda, ale nie wiem, jakie ma Pani ule i jak to dokładnie powinno w Pani ulach wyglądać. Jakby Pani mogła zrobić kilka zdjęć, to zrobimy post o tym i może ktoś napisze coś mądrego w tym temacie. Najlepiej by było zobaczyć te maty, podkarmiaczki i ule.

 Posiadam ule dadanta, a maty są słomiane. Podkarmiaczek jest dwa rodzaje, jedne sa takie jak u Pana na filmie długie i wąskie, a drugie są niskie i dość szerokie z pływającą deseczką z otworami. Mój teść przygotował maty, które nakłada się na wierzch ula. Na filmikach widziałam, że niektórzy kładą poduszki. Dzisiaj był pszczelarz z koła, do którego należał teść i powiedział, że na razie nie trzeba wkładać przegródek słomianych, bo je zakłada się jak będą silniejsze mrozy. Polecił przykryć ule matą, którą mój teść sam zrobił. Wyczytałam, że nie można zbyt szybko ocieplać uli bo wówczas pszczoły mogą czerwić, czy coś takiego, a to nie jest dobrze. Mniej więcej na innych filmach widziałam jak powinna wyglądać ramka przygotowana przez pszczoły do zimy, więc z tym sobie poradzę, no i pszczół też się nie boję. Pozostaje tylko kwestia kiedy wkładać te maty słomiane i czy ten pszczelarz miał rację, że to jeszcze nie pora. Zasłoniła również wloty do połowy bo też o tym czytałam. Zapomniałam dodać, że ule robił mój teść sam i mają ocieplane ściany.

Dziękuję za odpowiedź

Gosia

A zdjęcia postaram się zrobić jutro i załączyć do maila,

Radziłbym nie zasłaniać ani nie przytykać wylotów na zimę, jest wtedy lepsza cyrkulacja powietrza i nie pleśnieją ramki.


This entry was posted in Odpowiedzi na listy and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Gosia potrzebuję pomocy

  1. marek says:

    dobry wieczór!z mojej wiedzy wynika ,że ocieplamy ule dopiero na początku stycznia nic sie nie bój oczka(wloty) są otwarte tak samo cały czas jak w lecie.ciekawy jestem na ilu ramkach zostawiłaś pszczoły? chodzę do szkoły w Pszczelej Woli ,a co ciekawe to z tymi ramkami odnosnie wlotka jak masz ustawione ramki do wylotka .wlotek jest pewnie na środku a ramki do ścianki ocieplonej ? myślę że mi odpiszesz pozdrawiam serdecznie trzymam za Ciebie .. mam też te ule dadanta i wiem że kiedyś wylotki robili tylko na srodku.

  2. marek says:

    więcej czy mniej:) do ula podawałem około 10 litrów syropu w stosunku 1do1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *