Kraty Odgrodowe

Krata odgrodowa stosowana w naszej pasiece

Krata odgrodowa stosowana w naszej pasiece

Kraty odgrodowe, a raczej ich stosowanie w pasiece to najprostszy sposób dla pszczelarza na kontrolowanie rodziny pszczelej i uzyskiwanie większej ilości miodu. Jest kilka rodzajów krat, ale zasadniczy podział jest taki sam, jak w przypadku uli. Odpowiednio w leżakach stosujemy kraty pionowe, a w stojakach poziome w celu oddzielenia gniazda od miodni. Różnią się też materiałem, z którego są zrobione – mogą być droższe metalowe (cena ok. 15-20 zł) i tańsze winidurowe (cena ok. 5 zł). W dobrej kracie odgrodowej oczka powinny pozwalać na swobodne przechodzenie pszczół robotnic, a jednocześnie powinny być na tyle małe, by matka i trutnie nie mogły przejść do miodni. Chciałbym pokazać wszystkim, jak w naszej pasiece wykonujemy kraty pionowe, a przy okazji  możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkowym plusem w naszej sytuacji jest lokalizacja wylotów przy jednej ze ścian – zakładamy tylko jedną kratę. W ulach z wylotem umieszczonym centralnie sprawa jest troszkę trudniejsza i trzeba  wkładać dwie kraty.

Najpierw z twardej płyty panelowej wycinamy formatki, wszystkie na jeden wymiar 315 mm x 470 mm do uli warszawskich poszerzanych. Część z nich  przeznaczamy na zatwory, a resztę na nasze kraty odgrodowe. Potem wycinamy w nich otwór, jednocześnie przecinamy na pół winidurową (tańsza) kratkę. Następnie łączymy oba elementy ze sobą za pomocą pinesek i cała kratka gotowa. Można tylko powiedzieć, tak jak tatuś „jakie to proste”, a ja dodam „i oszczędne”.

Zdjęcia z budowy krat odgrodowych

DSCN2173DSCN2165DSCN2152 (2)DSCN2147

Jak i kiedy wstawia się kraty ogrodowe do uli? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć i możne pokazać na filmie w innym poście. Wszystko zależy od pogody i siły rodzin.

This entry was posted in Galeria, Nowinki techniczne and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Kraty Odgrodowe

 1. mar219 says:

  Witam
  Jak zwykle praktyczne, proste i ciekawe rozwiązanie:). Ale ciekawi mnie wymiar 315×470?? To oznacza, że ta płyta wystaje ponad ramki i łatwo ja można wyciągnąć? I jak rozumiem, przy kratach odgrodowych to nie ma znaczenia bo ona i tak idzie na sam dół. Ale jeżeli chodzi o zatwory to z tego co gdzieś tam czytałem ma być jakś przestrzeń między zatworem, a dennicą. Macie jakieś rozwiązanie tego „problemu”??
  (Mogę się oczywiście mylić:), bo powiem szczerze w tym roku dopiero planuje rozpocząć pszczelarzenie i moja wiedza jest raczej teoretyczna:))
  pozdr.

  • Leszek P. says:

   Witam
   Dokładnie tak, jak piszesz – te 470 mm to po to, żeby można było łatwo wyciągać kraty i zatwory. Dobrze czytałeś, że przy zatworach powinna być zostawiona przestrzeń ok. 10-15 mm od dna. Zostawia się ją z dwóch powodów – w lecie, gdy gniazdo się przegrzewa, nadmiar pszczół przechodzi tamtędy do wolnej przestrzeni, w zimie dla lepszego odparowywania wilgoci. My jednak dajemy zatwór do samego spodu ula. Przed przegrzewaniem chroni nas wywietrznik – w lecie cały czas otwarty a na zimę wyjmujemy zatwory i dajemy matę ocieplającą.
   Jeżeli chcesz uzyskać tą wolną przestrzeń, to najprostszym sposobem jest skrócenie zatworu i dobicie do niego u góry beleczki odstępnikowej. Jeśli wolisz się pobawić i chcesz zachować wymiar 470 mm, to możesz za pomocą wyrzynarki wyciąć od spodu prostokąt wysoki na 10 mm, zostawiając po bokach po 20 mm płyty.

 2. mar219 says:

  Dzięki za wyczerpujacą odpowiedź 🙂
  pozdr.

 3. Drobny says:

  Jestem bardzo początkującym pszczelarzem i mam pytanie odnośnie krat odgrodowych, mianowicie czy można je założyć po po miodobraniu np. w maju?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *