Krótka inspekcja odkładów

W maju  na potrzeby powiększenia naszej pasieki wykonaliśmy kilka odkładów. Warto podkreślić, że wszystkie były wykonywane z matecznikami i we wszystkich matki wygryzły się, potem unasienniły i podjęły czerwienie bez żadnego problemu. Mateczniki były pobierane z własnych rodzin i jest to drugie pokolenie po reproduktorkach. Dodam jeszcze, że prawie wszystkie pokazane na filmie pszczoły w odkładach są rasy krainka linia Kortówka. Charakteryzują się one bardzo dynamicznym rozwojem  i dlatego świetnie nadają się do tworzenia z nich odkładów i powiększania pasieki.

Od chwili nakręcenia filmu minęło już kilka dni, a nasza pasieka powiększyła się o kolejne trzy odkłady, również z matkami z własnego chowu. W czerwcu mamy zamiar wykonać jeszcze kilka odkładów, ale do tych będziemy kupować matki od znajomego hodowcy. Może uda nam się pokazać to na filmie.

This entry was posted in Na temat hodowli and tagged , , . Bookmark the permalink.

7 Responses to Krótka inspekcja odkładów

 1. Mateusz says:

  Bardzo ładnie to wygląda. Fajnie Wam czerwią w tych odkładach. My dzisiaj – idąc za Twoją radą – zrobiliśmy odkład z matecznikami.

 2. mar219 says:

  Kolejny fajny filmik :), ale mam takie pytanie. W podkarmiaczkach rozumiem jest syrop (1:1??). W jakiej ilości go podajecie i jak często? I jeszcze jedno. Załużmy, że nie macie ramek z suszem. To jak szybko taki odkład odbudowuje wam ramkę węzy?
  pozdr

  • Leszek P. says:

   Tak, w podkarmiaczkach jest syrop 1:1, podajemy go na trzeci-czwarty dzień, porcjami 300 ml trzy razy co kilka dni w zależności, jak go pobierają. Co do węzy, to nigdy tego nie sprawdzałem, ale myślę, że to trochę potrwa. Może lepiej węzę włożyć do silnej rodziny, a jak będzie obudowana, to wtedy przełożyć do odkładu.
   Pozdrawiam.

  • roberto22 says:

   Witam najszybciej węzę obudowuje rójka, średniej wielkości powinna w ciągu pierwszych paru dni obudować trzy a nawet cztery ramki. Właśnie większa ilość ramek z suszem jest niezbędna do powiększania pasieki a to czasami jest problem. Wiec może warto zastanowić się nad łapaniem rójek jako sposobem na powiększanie. A filmik świetny i bardzo przydatny.

 3. arrrtur says:

  Czy można sie dowiedzieć w jaki sposób pobieracie mateczniki. Czy sa to mateczniki rojowe, czy w jakiś inny sposób, jak teraz te odkłady wyglądają.

 4. szczepan1 says:

  Z Pana komentarzy wynika,że ma Pan wiedzę o pszczołach.
  Życzę wytrwałości i radości z pasji pszczelarzenia. Prawdziwa wiedza wynika z własnego doświadczenia.
  Z poważaniem pszczelarz z pod Warszawy

 5. luki1998 says:

  Witam czy byście pokazali na wiosne jak robicie te odkładziki

  Pozdrawiam młody pszczelarz z ostrołęki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *