Kwas mrówkowy w walce z warrozą

Widać, że w naszych pasiekach na dobre zagościła już jesień. Świadczy o tym nie tylko zachowanie kwas mówkowy pszczół, ale i treść maili, które dostaję od rożnych pszczelarzy. Bardzo dużą ich część stanowią rozmaite pytania o stosowanie kwasu mrówkowego w walce z warrozą. Kilka z nich przytoczę i odpowiem na nie.

Na przykład Pan Bolesław miał wątpliwości co do stężenia kwasu, który odparowujemy.   
Z przyjemnością oglądam Pana filmiki, choćby z tego względu że jest Pan już PSZCZELARZEM a ja tylko pszczelarzem i to początkującym.
Mam zamiar zastosować do walki z warrozą kwas mrówkowy wg.  waszego filmu,
nie mam tu doświadczenia i wzoruję się całkowicie na Panu. Proszę mi napisać bo mam zamiar w przyszłym tygodniu wziąć się za zrobienie tego preparatu czy na STO PROCENT nie rozcieńcza Pan kwasu mrówkowego bo nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem z treści filmu. Boję się trochę bo u mnie w sklepie pszczelarskim przy zakupie gość powiedział mi że muszę go rozcieńczyć 50 na 50 z wodą.
Będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Do odparowywania w naszej pasiece stosujemy kwas 85% i niczym go nie rozcieńczamy. Do parownika wlewamy 50 ml kwasu i wstawiamy go do ula na 3-4 dni. Po tym czasie wyjmujemy niezależnie od ilości odparowanego kwasu. Po tygodniu powtarzamy zabieg, tylko tym razem wlewamy 30 ml kwasu do parownika.
Dzień dobry,
Panie Leszku piszę do Pana,  bo zainspirował mnie Pan swoim filmem o leczeniu pszczół kwasem mrówkowym. W tym roku również kupiłem sobie kwas 85% i parowniki.Mam możliwość umieszczenia parowników od góry ramek na powałce tak jak jest w różnych przepisach, tyle, że tam jest podawany kwas 60%. Jak Pan myśli czy na efektywność kwasu ma znaczenie gdzie znajdują się parowniki w ulu, ?
Jak by mi Pan doradził?
Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej wiadomości.
Dziękuję i Gratuluję też świetnych, zawierających wiele praktycznej wiedzy filmów.
Pozdrawiam Janusz.

Tej jesieni przeprowadzam małe doświadczenie odnośnie do umieszczania parowników w ulu. W około połowie umieściłem je tak, jak na filmie z ubiegłego roku, czyli na dennicy, a w drugiej połowie położyłem na ramkach z góry. Musze przyznać, że osyp warrozy w obu przypadkach jest bardzo podobny. Umieszczanie parowników na ramkach lub powałce jest wygodniejsze.

Witam. Panie Leszku po obejrzeniu filmu o zwalczaniu warozy zastanawiam się jak , u Pana mieszczą się te
dozowniki skoro przestrzeń podramkowa to 20mm a dozownik jest wyższy. Pytam gdyż mam problem z
ich umieszczeniem w ulu. Proszę o jakieś wskazówki .
Pozdrawiam Paweł

parowniki do kwasu

parowniki do kwasu

Nie wiem, Panie Pawle, jakich dozowników Pan używa. Te pokazane na filmie mają dokładnie 20 mm. Umieszczam je częściowo pod podkarmiaczką, co ułatwia mi ich wkładanie i wyjmowanie. W pasiece używam jeszcze innych parowników o wysokości 30 mm, te z kolei stawiam tylko na  ramkach.

Mam nadzieję, że udało mi się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na prezentowane wyżej listy, a moje odpowiedzi pomogą nie tylko ich autorom, ale też innym pszczelarzom.  

This entry was posted in Odpowiedzi na listy. Bookmark the permalink.

4 Responses to Kwas mrówkowy w walce z warrozą

 1. WOJTEK0292 says:

  Witam ,czy na wiosne (marzec ,kwiecień) jak temp. sa ok ,tez pan robi takie zabiegi ,acha a w pełni sezonu np. czerwiec lipiec tez Z góry dziekuje za odp .W ojtek

 2. Leszek P. says:

  Raczej w kwietniu można robić zabiegi kwasem oczywiście jak temperatura na to pozwala i raczej w silniejszych rodzinach. Rodziny osłabione po zimie czasami lepiej jest odymić. Natomiast w czerwcu i lipcu nie stosowałem nigdy kwasu mrówkowego. Są to miesiące z bardzo wysokimi temperaturami. W wysokich temperaturach kwas bardzo intensywnie i mocno odparowuje w ulu. W takich warunkach pszczoły mogą okłębiać matkę co powoduje jej stratę. Pozdrawiam.

 3. marek says:

  cześć. ja tylko do mojego wpisu sprzed roku może 2 lat. pisałem o zmuszaniu pszczół do pracy i nie wiedziałem jak to się robi i wreszcie dostałem artykuł o zmuszaniu pszczół do pracy jednak można,, artykuł znajduje sie w gazecie PASIEKA marzec-kwiecień nr2/2014[64) pt ,,rok w pasiece inaczej,, przemysław Grobelny..pozdrawiam

 4. maciekrobak25 says:

  filmy fajne pszczoły super , ja dopiero zaczynam zabawę z pszczołami myślę że mi się uda . Tylko ta warroza ! Ale myślę że sobie jakoś poradzimy . Pozdrawiam Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *