Majowy przegląd ula

Chcielibyśmy  pokazać film z przeglądu jednej silnej rodziny. Wykonywaliśmy go czwartego maja. Pokazywana rodzina jest bardzo silna i dobrze przygotowana do wykorzystania wczesnego pożytku. Zapraszamy do oglądania.

This entry was posted in Na temat hodowli and tagged , , , . Bookmark the permalink.

17 Responses to Majowy przegląd ula

 1. Mateusz says:

  Faktycznie ładnie czerwi i rodzina bardzo silna. Ładnie to wygląda. Jak się nastawiacie na sezon? Chyba nie będzie tak źle.

  • Leszek P. says:

   Myślę, że sezon będzie dobry. Na razie początek jest udany, pszczółki noszą dużo nektaru z rzepaku i mniszku, zgromadziły też spore zapasy pyłku. Zobaczymy, jak będą wyglądać następne pożytki. Liczymy na dobre zbiory lipy i gryki. Mam nadzieję, że jutro pogoda pozwoli zasiać grykę i może jakieś zdjęcia z tego zrobię.
   Pozdrawiam.

 2. mar219 says:

  Witam
  Dokładnie na taki filmik czekałem. Mam nadzieję że będzie ich jeszcze więcej 🙂 Gratulacje.
  pozdr
  MK

 3. Tomek says:

  Hej dajcie kolejny film jak ta rodzina teraz wyglada nigdy nie mialem lezaka ciekawe z czego jest krata odgrodowa ze sklejki? moze zamiast beleczek powalka? pozdrawiam

  • Leszek P. says:

   Witam, kolejny film już jest w przygotowaniu. Bardzo dobrze wywołałeś temat krat odgrodowych. Wykonane są z płyty panelowej i winidurowej kraty poziomej – pokazywałem już, jak się je wykonuje w naszej pasiece – tu masz link http://pasiekawierzbie.pl/kraty-odgrodowe/ Zdradzę jeszcze, że następny film będzie pokazywał, jak je się zakłada w typowych ulach leżakach.

 4. Tomek says:

  Hey

  Płyty panelowej? Znaczy desek na podłogę? Kleiliście to? Czy mozna takie kupić w jednym kawałku?
  Nie mogę skojarzyć. Jaki koszt wykonania?

  Pozdrawiam

  • Leszek P. says:

   Płyta panelowa to właśnie taka, z której wykonuje się panele podłogowe. Ma od 6-8 mm grubości i jest wodoodporna i bardzo twarda. Można kupić całe arkusze płyty lub pociętą na formatki. My wykonujemy z niej też zewnętrzne poszycie naszych uli. Popytaj w sklepach sprzedających płyty meblowe, na pewno gdzieś dostaniesz. Co do kosztów wykonania to jedna taka wykonywana przez nas kratka kosztuje nas ok. 5 zł, podczas gdy metalowa kosztuje ok. 20 zł. Pozdrawiam.

 5. Andrew says:

  Rodzina nie najsilniejsza, była silna co może świadczyć ograniczenie matki pyłkiem, cale stare pokolenie padło zostało tylko młode, taka ilość czerwiu na 4-5 ramkach nie zbuduję potęgi. Mam pytanie jaka jest przyjemność pracowania w rękawicach skórzanych wiosną przy łagodnych pszczołach? To tylko świadczy o pszczelarzu…, rozumiem przy osadzaniu roju lub koszeniu trawy na pasiece że ktoś ma, ale o tej porze roku to raczej drażnienie pszczół…

  • Leszek P. says:

   Witam, niestety nietrafiona diagnoza kolego, całe stare pokolenie pracowało na pożytku podczas kręcenia filmu. Ja też mam pytanie do Ciebie. Powiedz mi, jaka jest przyjemność z wyciągania żądła spod paznokcia albo spomiędzy palców? Nawet w najspokojniejszej rodzinie możne się jedna pszczoła zdenerwować. W jednym masz rację, praca w rękawicach świadczy o pszczelarzu, że jest przezorny i wie, co robi. Widziałem takich, którzy szli do pasieki i pchali ręce do uli nawet bez kapelusza, a potem chodzili w ciemnych okularach przez tydzień. Pozdrawiam.

   • Andrew says:

    Aha to wybacz jeżeli całe Twoje pokolenie starej pszczoły pracowało w polu, a za gniazdem bylo tylko 5 pszczół. Przezorny może tak ale nie o tej porze roku, chyba nie strach 1 uzadlenia, a jak masz wiecej na raz to swiadczy o Twojej kulturze pracy z pszczołami. Uważam, że trzeba zakończyć temat, bo obydwaj wymieniliśmy sie poglądami.
    Życze takiej siły w każdym ulu…;]

    • Leszek P. says:

     No właśnie, wymieniliśmy się poglądami i wystarczy. Dziękuję za rady i dobre słowo 😉 Zapraszam do oglądania następnych filmów i komentowania. Pozdrawiam i również życzę dużej siły rodzin 😉

  • arrrtur says:

   Radze obejrzeć całą stronę najpierw przed pisaniem ugryźliwych komentarzy. Nie jest to strona prowadzona przez Mistrza pszczelarskiego a hobbystę a to tłumaczy choćby te rękawice. Widzę że kolega jest fachowcem i się zna na pszczelarstwie najlepiej. Na pewno ma najsilniejsze rodziny i z czerwiem na 10 ramkach,matką zarodową i ciągnie z nich po 80 a moze i więcej litrów z ula. Tylko ze jakoś kolega Andrew nie pokazał nam tego nawet na zdjeciach zdjęciach szkoda …ciekawe dlaczego. Ja tez pracuje z rękawiczkach. A film bardzo fajny i robi dobre wrażenie. Czekam na następny.

 6. Tomek says:

  Hey a czemu nie pol tony z ula? Dajmy na to na pozytku buraczanym ,ale co do rekawic to swieta racja trzeba sie zmusic bez .wiem po sobie jakie to trudne jest .mi sie film podobal ale jak juz napisalem dobrze byloby znac obejrzec stan obecny chwali sie ze Pawel pokazal kazda ramke malo kto rak robi

  • Leszek P. says:

   Witam, masz rację praca bez rękawic jest trudniejsza i trzeba być ostrożniejszym, a przed kamerą w razie czego lepiej nie syczeć z bólu, jak któraś się zapomni i użądli. Na film z ponownego przeglądu tej rodziny trzeba będzie trochę poczekać, bo jak wiesz wszystkie filmy realizuje Piotrek, czyli Studio v220 z Lublina i nie zawsze możne dojechać na każde wezwanie. Ukończyliśmy już film o zakładaniu krat odgrodowych i pewnie w najbliższych dniach się ukaże. Pozdrawiam.

  • arrrtur says:

   Masz racje Tomku mało kto pokazuje cały ul ramka po ramce, to bardzo odważne posunięcie zwłaszcza że się trafiają tacy co chcą sie wymądrzać i nie doceniają pracy innych, jeszcze raz powiem ze film świetny. Leszku Bo tak na imie ma nasz gospodarz (nie Paweł )Nie przejmuj sie i nie odpowiadaj na takie zaczepki nie warto.

 7. Tomek says:

  Jak jestem ostrozniejszy wtedy nie ma gniecenia pszczol czyli mniej agresji rekawice sa przesiakniete jadem co wzmaga tylko agresje

 8. roberto22 says:

  Witam do Andrew nie wiem o co ci chodzi dlaczego tak się zachowujesz. Wydaje mi się że nie masz racji ta rodzina jest silna należy wziąść poprawke na bardzo długą zime i krutki czas na przygotowanie rodzin do pożytków, powinna dać dużo miodu. Rękawice można z nimi lub bez to zwykłe czepialstwo.
  Do Leszek P. widzę że włożyliście bardzo dużo pracy w cała pasiekę i w przygotowywanie tych wszystkich filmów świetna robota czekam na więcej. Film pokazuje prawdę i stan faktyczny a to jest bardzo ważne, a nie jakieś tam przechwałki ile miodu z „buraka” można uzyskać. Dobra robota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *