MATY OCIEPLAJĄCE

 

Na pierwszy wpis wybraliśmy coś na czasie, czyli ocieplanie uli przed zimą .

W tym filmiku pokazujemy, jak samemu można wykonać maty ocieplające boczne do uli warszawskich poszerzanych. Wykonane są one ze sklejki i trzciny. Są to tanie i łatwe do pozyskania  materiały. Wielką zaleta stosowania trzciny jest jej przewodnictwo cieplne i przepuszczalność pary wodnej. Pozwala to na utrzymanie optymalnych warunków w ulach w czasie zimy.

This entry was posted in Nowinki techniczne and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

11 Responses to MATY OCIEPLAJĄCE

 1. Leon Kwiatkowski 61 says:

  Bardzo pozytywny pomysł na pokazanie filmów instruktażowych . Też jestem pszczelarzem amatorem i szukam tego typu informacji dlatego czekam z niecierpliwością na kolejne filmy.

 2. Fascynat pszczol says:

  No popatrz, popatrz, jak to niewiele trzeba, trochę chęci, trochę materiałów i mata gotowa. Świetny pomysł. Czekam na więcej praktycznych porad i filmów. Powodzenia.

 3. Mateusz says:

  Bardzo dobry pomysł, żeby samodzielnie wykonać maty. Ale na mnie robi wrażenie montaż filmu – to kosztowało sporo czasu (wiem, bo sam coś tam próbuję). Cały materiał naprawdę fajny.

 4. bzz says:

  Wszystko pięknie, tylko maty powinny być wypełnione trzciną …POZIOMO.

  • Leszek P. says:

   Czy mógłbyś rozwinąć te myśl i powiedzieć dlaczego maty powinny być wypełnione poziomo . Był bym bardzo wdzięczny i może w następnych właśnie tak będzie.

   • bzz says:

    Zasadniczym powodem takiej zabudowy jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w gnieździe, ułożenie poziome (słomy, trzciny) powoduje „nieprzepuszczalność” powietrza.. a co za tym idzie, utrzymuje temperaturę w gnieździe.
    Zauważ, że „szczyt” maty którą wykonałeś posiada „lukę” w postaci uciętej trzciny.
    Pamiętać należy, iż mata ocieplająca powinna pozostawić ok. 2cm szczeliny do dennicy, powoduje to, szczególnie na przedwiośniu odparowaniu nadmiaru wilgoci.
    Polecam dodatkowo spojrzeć na ofertę Łysonia, i poszukać dodatkowej informacji starszej literaturze pszczelarskiej, odnośnie wykonywania mat ocieplających.

    http://www.lyson.com.pl/index.php5?fraza=mata+s%C5%82omiana&op=szukaj

   • bzz says:

    ..poza tym, film pomysłowy i całkiem sympatyczny. Jak i pozostałe.
    Pozdrawiam.
    bzz

  • Agnieszka B. says:

   Czy to dotyczy tylko trzciny, czy też słomy? Spotkałam z matami słomianymi, używanymi w pozycji pionowej źdźbła, stąd moje pytanie.

 5. Darek says:

  Zastanawiałem się czy można zrobić matę z trzciny. Prostej słomy brak na wsi a trzcina rośnie na nieużytkach. Wg mnie trzcina powinna być układana horyzontalnie przez co szczelność na górze będzie większa.

 6. stach says:

  jak by się sprawdziła dektóra z duzych opakowań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *