Ramki wielkopolskie

DSCN4168Kupiliśmy ostatnio nowe ule – wielkopolskie. No i pojawił się problem z wykonaniem odkładów, gdyż do tej pory posiadaliśmy w naszej pasiece tylko ule warszawskie poszerzane. Na ostatnim filmie pokazywałem jeden sposób na wykonanie takich odkładów. Dzisiaj pokażę inny. Polega on na wycięciu zbudowanych już plastrów i wklejeniu ich w ramki wielkopolskie.

 

 

 

 

Za pomocą noża wycinamy odpowiedniej wielkości plaster.

DSCN4169DSCN4173

 

 

 

 

 

 

 

Gotowy plaster zatapiamy w ramkę tak, jak węzę. Podczas zatapiania jasnych plastrów nie ma żadnego problemu ani ryzyka, że rozgrzany drut przetnie go na wylot, bo oprze się na drutach, które wycięliśmy z pierwotnej ramki.  Na koniec nabijamy na jednym z boków ramki listewki umożliwiające nam zawieszenie takiej ramki w ulu warszawskim poszerzanym i zaczerwienie jej przez matkę.

DSCN4175DSCN4183

This entry was posted in Odpowiedzi na listy and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Ramki wielkopolskie

 1. hpe says:

  macie wymiary tych ramek

 2. marek says:

  wkładając susz z warszawiaka do Wielkpolskiego zastanowił bym się nad włożeniem ,nie wiem czy można obracać węzę ponieważ komórki są pod jednym kątem wypacane przez pszczoły. Włożyłbym normalnie plaster z czerwiem i obwiną drutem do ramek a pszczoły same by zabudowały resztę.Pozdrawiam

 3. Marcin says:

  Dzień dobry, nie mam jeszcze własnych uli, na razie dużo czytam o pszczelarstwie i uczę się. Planuję zbudować własne ule i spotkałem w literaturze i internecie parę rozbieżności odnośnie budowy ramek i odstępów między nimi.
  Ile powinna wynosić SZEROKOŚĆ beleczek ramki i odstępu między nimi, gdyż niektórzy piszą, że odległość między liniami środkowymi ramek to 37,5mm a więc 25mm szerokość beleczki ramki i 12,5mm odstęp, podczas gdy beleczki dostępne w sprzedaży mają 10*10mm… Czy może powinno być 27,5mm szerokość beleczki ramki i 10mm odstęp?
  Proszę o odpowiedź bo się w tym już gubię, a odstęp między ramkami to chyba ważna kwestia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *