Ule odkładowe z płyty OSB

ul_4ul_1ul_2ul_3Postanowiliśmy tej zimy zbudować  kilka uli odkładowych z płyty OSB na ramkę warszawską poszerzaną. Zdecydowaliśmy się na ule sześcioramkowe. Specjalnie chcieliśmy zrobić większe ule, żeby móc w nich hodować silne odkłady, mogą też służyć do unasienniania matek. Można będzie również bezpiecznie przewozić w nich odkłady.

Pokażę dzisiaj pierwszy etap budowy, czyli jak wykonać korpusy. Ule w całości są wykonane z płyty OSB. Do ich wykonania nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych narzędzi, a płytę można kupić pociętą na wymiar w każdym markecie budowlanym. Potem wystarczy poskręcać ze sobą gotowe elementy.  Zdecydowaliśmy się na płytę 12 mm ze względu na wagę ula. Wentylacja w naszych ulach będzie rozwiązana za pomocą powałek i daszków, ale to pokażę w następnym wpisie w miarę postępu prac.

This entry was posted in Na temat hodowli, Nowinki techniczne and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Ule odkładowe z płyty OSB

 1. mar219 says:

  Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale jak kupowałem odkłady WP (w bardzo podobnych skrzynkach odkładowych 🙂 ) to w dennicy był wykonany dosyć spory otwór, osłonięty siatką dennicową. (chyba dla wentylacji?)
  pozdr.
  MK

  • Leszek P. says:

   Tak, wentylacja w takim ulu ma duże znaczenie. W naszych będzie się odbywała poprzez powałki i poziome nacięcia w daszku. Pokażę to w następnym poście. Fajnie, że zwracasz na to uwagę.

 2. Prundi says:

  Fajna sprawa. Sam bym coś takiego zrobił. Tylko jakbym ja bym to zrobił. Zastosował podwójna dennice z siatką. Wówczas dla odkładu, na Powałke dawałbym ciasto. Zamknął im wlotek i tak zostawił na dwa, trzy dni. Wówczas pszczoły nie bedą wracać do macierzaka. Ogólnie fajna sprawa. Warte polecenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *