Ulik Weselny Zandera

Ulik weselny Zandera

Ulik weselny Zandera

Dostałem ostatnio od  stryja Stanisława (wielkie dzięki i pozdrowienia dla niego) stary troszkę już zniszczony ulik weselny. Dzięki swojej niestandardowej konstrukcji nie przypomina on tych styropianowych dostępnych w sklepach ani żadnych innych stosowanych szerzej przez hodowców matek w naszym regionie. Jest to ulik dwurodzinny. Po sprawdzeniu w mądrych książkach o pszczelarstwie okazało się, że jest to Ulik Zandera. Bardzo popularny był w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Dzisiaj jego konstrukcja jest już trochę przestarzała i ma sporo wad, dlatego traktuję go jako ciekawostkę, a nie materiał do pracy i unasienniania matek.

Otwarty ulik z podkarmiaczką

Otwarty ulik z podkarmiaczką

Podkarmiaczka do ulika

Podkarmiaczka do ulika

Postanowiłem go  jednak wyremontować: wymienić podłogę, odmalować, dorobić drugą ramkę z podkarmiaczką i drugi zlotek. Na wiosnę  mam nadzieję ustawić go na pasiece, a potem kto wie może sprawdzę i wykorzystam w praktyce. Na razie umieszczam znaleziony  w książce opis i kilka zdjęć naszego ulika. Może ktoś używał takiego i ma jakieś doświadczenia czy przemyślenia z tym związane?
str02

Ulik zdjęcie z boku

Ulik – zdjęcie z boku

Ściana frontowa ulika

Ściana frontowa ulika

Otwarty ulik

Otwarty ulik


This entry was posted in Galeria, Nowinki techniczne and tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Ulik Weselny Zandera

  1. Ulik Zandera says:

    Uliki tego typu są do dziś stosowane w Czechach. Kasety w których jest rameczka są z dwóch stron przeszklone dzięki czemu łatwo jest sprawdzić jaka jest sytuacja w tej mikrorodzince pszczelej. kaseta posiada komorę do podkarmiania oraz poddawania matek w mateczniku. Zastanawiam się czy taka kaseta na ramkę wielkopolską nie byłaby trafnym rozwiązaniem. Cztery rameczki ulika weselnego to w praktyce jedna ramka wielkopolska. Przenosząc ją do ula odkładowego i wzmacniając można szybko uzyskać nową silną rodzinkę. Dobrze, że ktoś przypomina nam historię pszczelarstwa. Gratuluję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *