Ulik weselny

Ulik weselny trzyramkowy na ramkę 1/2  wielkopolską

Dlaczego właśnie uliki na ramki 1/2 wielkopolska? Ponieważ najłatwiej jest nam w pasiece zagospodarować takie ramki. Wkładamy je do miodni w zwykłych rodzinach wielkopolskich i nie ma z nimi żadnego problemu.

Ulik weselny trzyramkowy

Dlaczego trzyramkowe? Normalnie nasze rodzinki będą trzymane na dwóch rameczkach 1/2 wielkopolska. Trzecia ramka będzie dokładana w razie potrzeby, kiedy rodzinki osłabną, dla zasilenia w pokarm, pszczoły bądź czerw.

Korpus i daszek

Taki ulik powinien spełniać dwa kryteria. Pierwszym z nich jest minimalizacja nakładu pracy i maksymalne skrócenie czasu przeznaczonego na obsługę ulików: przeglądy, poddawanie matek, karmienie i wiele innych prac. Osiągnęliśmy to poprzez np.: zintegrowanie podkarmiaczki z korpusem, zastosowanie wentylacji w dennicy i powałki czy choćby użycie kółek na oczko (zlotek) fi 80 mm. Drugim kryterium jest zapewnienie rodzinkom weselnym możliwie najlepszych warunków do unasienniania matek. Powinny być zbliżone do warunków panujących w normalnych rodzinach. Dlatego właśnie zastosowaliśmy ramkę 1/2 wielkopolską. Pozwala ona osiągnąć optymalne warunki do unasienniania się matek i podjęcia przez nie czerwienia.

Korpus z ramkami i powałka

Ostatnią kwestią są materiały użyte do budowy naszych ulików. Dlaczego płyta OSB? Budowaliśmy nasze uliki z materiałów, które zostały nam w warsztacie. Wykorzystaliśmy wszystkie ścinki z płyt OSB pozostałe z innych naszych konstrukcji oraz drewno i sklejkę.

Widok ulika z boku

Wentylacja w dnie ulika i podkarmiaczka

 

This entry was posted in Nowinki techniczne, Porady and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *