Wentylacja w ulu

Witam, w ostatnim czasie dostałem dużo maili, komentarzy i pytań. Większość z nich dotyczyła warunków panujących we wnętrzu ula, np: czy w sezonie nie ma w środku „parówy”? (koment z YouTube) albo: a jak warunki zimą, nie ma wilgoci? (fragment maila od czytelnika). Te pytania wynikają z faktu, iż nasze filmy są niedokończone i nie pokazują jednej ważnej czynności – montażu wywietrzników. Dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie z tatą na pokazanie jeszcze jednej części filmu z cyklu Pszczelarz potrafi. Powstała kilka miesięcy temu (jeszcze przed założeniem bloga) i miała być humorystycznym przedstawieniem święta pierwszego maja. Jednak świetnie nadaje się na uzupełnienie całego cyklu o budowie uli. Uprzedzając pytania, powiem, że na początku filmu niesiemy ładnie wykonaną wędzarnię, a nie ul.

DSCN0091Wentylacja w ulu jest kluczową sprawa dla dobrego rozwoju rodzin pszczelich przez cały rok. Zimą brak odpowiedniego ruchu powietrza sprzyja występowaniu takich niepożądanych zjawisk, jak: osadzanie się wilgoci na wewnętrznych ścianach ula, pleśnienie plastrów z zapasami, zarażenie rodzin różnymi chorobami. Latem natomiast rodzina będąca w takim ulu może bardzo łatwo się przegrzewać. Pozbyliśmy się tych wszystkich problemów, montując  nasze wywietrzniki. Umieszczone zostały na tylnej ścianie ula, ok. 10 cm od  górnej krawędzi korpusu, a wykonaliśmy je z tulei wentylacyjnych takich samych, jak te zakładane w drzwiach łazienkowych.

Chciałbym poruszyć jeszcze bardzo ważną kwestię, jest nią elektroniczna petycja do władz UE w sprawie wprowadzenia natychmiastowego zakazu stosowania neonikotynoidowych pestycydów. My już podpisaliśmy. Bardzo gorąco namawiam wszystkich do jej podpisania. Wszystkie niezbędne informacje oraz  petycja znajdują się TUTAJ

This entry was posted in Nowinki techniczne and tagged , , . Bookmark the permalink.

11 Responses to Wentylacja w ulu

 1. roberto22 says:

  bardzo dobrze że wszyscy zamieszczają informacje o petycji Bardzo dobra akcja. A film jest świetny, i ta muzyka udał się. A czy taki wywietrznik można zamatować a starych ulach ocieplonych chyba słomą czy nie ?

 2. arrrtur says:

  Ten film jest poprostu wspaniały dzieło, muzyka z epoki i czarno-biała taśma majstersztyk. Oby następne były podobne. Pomysł z wywietrznikami świetny i bardzo łatwo je wykonac. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie w WP, bardzo mi sie podoba. Pewnie można takie w każdym ulu zamontować. Pozdrawiam.

 3. mar219 says:

  Witam
  Jak rozumiem taki wywietrznik latem jest otwarty całkowicie. A jak sytuacja wygląda zimą??

  • Leszek P. says:

   Zimą wywietrzniki są zamknięte, a przesłonki opuszczone. Niczego nie wkładamy do środka, żeby cyrkulacja powietrza była odpowiednia. Pomaga nam w tym jeszcze zastosowanie mat bocznych (pisałem o ich budowie i zastosowaniu wcześniej). Wykonane są z trzciny, co również ułatwia wymianę gazową. Należy też pamiętać, żeby na zimę ocieplić gniazdo od góry, to bardzo ważne.

   • mar219 says:

    A między gniazdem i matą ocieplającą i gniazdem, a ścianą szczytową dajecie zatwór?. Bo różne są opinie na ten temat:) I jeszcze jedno. Niektórzy wyciągają skrajne beleczki międzyramkowe aby poprawić odprowadzanie pary, ale przy zastosowaniu takiej wentylacji to chyba nie jest już konieczne??

    • Leszek P. says:

     Między matą a gniazdem nie dajemy zatworu, nie miało by to sensu i przeszkadzało w wentylacji, gdyż mata przepuszcza powietrze. Dodatkowo mata nie dotyka do dna ula, zostawione jest 15 mm wolnej przestrzeni (na wiosnę możemy tam wsunąć podkarmiaczki własnego pomysłu). Przy zastosowaniu mat i wywietrznika nie musimy wyjmować beleczek.

 4. Zbyszek says:

  Gdzie mogę kupić takie wywietrzniki? Jaka jest średnica i do jakiej grubości ściany ula magę zamontować? Jeżeli je zamykamy na zimę to co wtedy z wentylacją?

  • Leszek P. says:

   Te wywietrzniki to są tuleje do drzwi o średnicy 40mm. Można je kupić w każdym stolarskim sklepie lub markecie budowlanym. Między dwie części tulei wkładamy podwójnie złożoną siatkę na owady. Po ich złożeniu siatka naciąga się i nie pozwala pszczołom wychodzić przez wywietrznik. My używamy standardowych do drzwi 40mm, ale ściany w naszych ulach mają około 60mm, więc musimy je przedłużać, wkładając w środek rurkę. Na zimę całkowicie ich nie zamykamy tylko opuszczamy klapkę, żeby nie było przeciągów. W połączeniu z matami (o czym już pisałem) świetnie spełniają swoje zadanie.

 5. henryk says:

  Mam pytanie na jakiej wysokości nad ramkami jest umieszczony wietrznik . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *