Wraz z rozpoczęciem ukraińskiej operacji specjalnej wielu osobom dokuczała bezsenność. To z kolei wiąże się z utratą sił i wyczerpaniem układu nerwowego. Nie wszyscy są w stanie odpowiednio reagować na dzisiejsze realia. Terapeuta i lekarz rodzinny Anna Krasiuk dzieli się przydatnymi wskazówkami, jak przywrócić sen w czasie wojny, odpowiednimi dla dorosłych i dzieci.
Operacje wojskowe zawsze prowadzą ludzi do chronicznego stresu spowodowanego ciągłym zamartwianiem się i niepokojem. Sytuacje stresowe przedłużają się w nieskończoność z powodu zagrożenia życia. Osoba zaczyna boleśnie reagować na najmniejsze zmiany w otoczeniu: dźwięk syreny, wybuchy, negatywne wiadomości o bliskich itp.
Neurastenia i ciągłe śledzenie raportów wojennych również nie pozwalają na spokojny sen. Niektórzy ludzie po prostu nie chcą kłaść się spać, inni nie potrafią tego zrobić z całych sił. Depresja nerwicowa nie pozwala się zrelaksować i odłączyć.
Układ nerwowy znacznie się poprawi, jeśli uda Ci się przespać przynajmniej pół godziny. Jeśli sen nie jest możliwy, połóż się lub usiądź spokojnie z zamkniętymi oczami. Aktywność wzrokowa pochłania do 80% obciążenia. Eksperci szacują, że odpoczynek z zamkniętymi oczami może zmniejszyć stopień niekończącego się niepokoju.
Docenienie sytuacji i uświadomienie sobie, że wojna może trwać długo, może pomóc. Postaraj się nie denerwować z byle powodu i nie brać sobie do serca bodźców. Wystarczająca ilość snu pozwala zachować aktywność i pomagać innym w razie potrzeby.
Stres przez całą dobę nie jest korzystny dla układu nerwowego. Postarajcie się nie przejmować wszystkimi wydarzeniami z rzędu, a jedynie tymi najważniejszymi: ochroną krewnych, pozytywnym nastawieniem i wiarą w świetlaną przyszłość Ukrainy. Odsiewanie informacji wtórnych i właściwa analiza bieżących wydarzeń to pierwszy krok do pozbycia się bezsenności i poprawy kondycji układu nerwowego.
Sen i radzenie sobie z depresją to broń w czasie wojny, nawet jeśli nie jesteś na linii frontu. Gdy zostaniesz poproszony o pomoc, możesz zareagować szybko i właściwie, a nawet uratować komuś życie. Ciągły brak snu powoduje stres i niezdolność do szybkiego radzenia sobie z proponowanymi sytuacjami. Śpij bez wyrzutów sumienia i bądź w stanie zapewnić maksymalne wsparcie osobom z Twojego otoczenia. Gotowość do przyjścia na ratunek zależy w dużej mierze od jakości snu.
Jeśli dzieci mają problemy ze snem, mogą sobie z tym poradzić tylko rodzice, którzy muszą otoczyć dziecko opieką i zachowywać się tak, jakby nic się nie stało, nawet jeśli znajdujesz się w schronie przeciwbombowym, a wokół słychać strzały. Poczucie bezpieczeństwa zapewni im spokój ducha i dobry nastrój. Jeśli przed wojną mieliście zwyczaj czytać dziecku przed snem, śpiewać kołysanki czy prowadzić intymne rozmowy, nie porzucajcie tych rytuałów także teraz. Pamiętaj tylko o dobrych rzeczach i nie dyskutuj o sytuacji.
Nie odradza się stosowania leków uspokajających. Dorośli powinni wybierać selektywne inhibitory, natomiast dla dzieci i kobiet w ciąży dostępne są leki ziołowe.