Metoda 100% antykoncepcji to abstynencja. Inne metody pozostawiają miejsce na błędy i nie gwarantują całkowitej pewności.
Wskaźnik sukcesu wynosi ponad 99%. Niewielki odsetek niepowodzeń jest spowodowany błędem ludzkim podczas operacji lub ciążą przed wystąpieniem efektu antykoncepcyjnego. Ważne: sterylizacja jest zabiegiem nieodwracalnym!
W szyjce macicy umieszcza się spirale i inne rodzaje urządzeń na bazie hormonów lub miedzi, aby zapobiec przedostaniu się zapłodnionej komórki jajowej. Ich skuteczność wynosi ponad 99%.
Ciąża występuje w pierwszym tygodniu po założeniu spirali, kiedy efekt jej działania nie jest jeszcze widoczny. Czasami środek antykoncepcyjny ulega przemieszczeniu lub wypada.
Jest on oparty na syntetycznych substytutach estrogenu i progesteronu, które są odpowiedzialne za cykl menstruacyjny. Do poczęcia nie dochodzi w wyniku zmian hormonalnych. Do niepowodzenia dochodzi z powodu pominięcia tabletki, zmiany pierścienia, wykonania zastrzyku. Nieprzestrzeganie harmonogramu pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Przyjmowanie niektórych rodzajów antybiotyków zmniejsza skuteczność działania hormonów. Ważne jest, aby uważnie przeczytać instrukcje.
Zdarza się, że tabletka nie osiąga swojego celu. Może się zdarzyć, że kobieta zwymiotuje natychmiast po jego zażyciu.
Barierowe metody ochrony przed niepożądaną ciążą obejmują urządzenia, które uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej:
Zakres niezawodności barierowych środków antykoncepcyjnych wynosi od 72% do 88%.
Niepowodzenie może być spowodowane brakiem możliwości prawidłowego użycia powyższych elementów, pęknięciem prezerwatywy, przemieszczeniem się gąbki lub membrany.
Naturalne metody antykoncepcji nie wymagają stosowania pigułki, spirali, prezerwatywy ani innych środków uzupełniających. Opierają się one na zaufaniu i porozumieniu z partnerem seksualnym.
Praktykowane przez usunięcie penisa przed rozpoczęciem wytrysku.
Metoda temperatury kalendarzowej lub podstawowej
Kobieta obserwuje swój cykl miesiączkowy i mierzy temperaturę, aby określić dzień owulacji, unikając w tym czasie stosunków płciowych.
Panuje przekonanie, że kobiety nie zachodzą w ciążę podczas karmienia piersią.
Metody te nie mogą być uznane za wiarygodne, a ich skuteczność nie przekracza 75-78%. W przypadku amenorrhoea laktacyjnego należy spełnić kilka warunków: dziecko nie powinno być starsze niż 6 miesięcy, karmienie piersią powinno odbywać się co 4-6 godzin, nie stosuje się pokarmów uzupełniających ani sztucznych preparatów.
Metoda kalendarzowa może zawierać błędy w obliczeniach lub pomiarach temperatury. Przerwanie stosunku nie zapewnia odpowiedniej ochrony, ponieważ plemniki są zawarte w smarze wydzielanym przed wytryskiem.