Dlaczego warto ćwiczyć rano?

Regularne poranne ćwiczenia nie wszystkim przypadają do gustu, mimo że wszyscy znają korzyści płynące z tej prostej czynności. Powodem tego odrzucenia jest często monotonia rutyny, która może być trudna do zaakceptowania dla energicznego i wesołego dziecka. Trzeba znaleźć sposób na zainteresowanie dzieci, ponieważ znaczenie porannych ćwiczeń jest nieocenione. Jest to pierwszy krok do wprowadzenia ich do ćwiczeń.

W ostatnich latach hipodynamika staje się coraz bardziej powszechna ze względu na całkowitą zmianę głównego nurtu aktywności młodego pokolenia. Uzależnienie od gadżetów i siedzący tryb życia mają negatywny wpływ na organizm dzieci. Dlatego bardzo ważne jest, aby zorganizować wszystkie warunki do prawidłowego wykonywania porannych ćwiczeń.

Aktywność fizyczna na początku dnia jest energetyzująca i pozytywna. Zwłaszcza gdy towarzyszy temu wesoła, dynamiczna muzyka.  Twoje dziecko lubi powtarzać to, co robisz, jest aktywne i pomysłowe.

Udowodniono korzystny wpływ porannej kalisteniki na organizm dziecka, w tym efekty zdrowotne i dyscyplinujące. Dziecko najchętniej ćwiczy z rodzicami, którzy mogą kontrolować intensywność ćwiczeń stosownie do wieku i rozwoju fizycznego dziecka. Trzeba tylko pamiętać, by od czasu do czasu wymyślać lub znajdować nowe zestawy i nie pozwolić, by ćwiczenie stało się nudne. Zaleca się wykonywać je co miesiąc, stopniowo zastępując jedno ćwiczenie innym po upływie trzech tygodni.

Jaki jest wpływ porannych ćwiczeń fizycznych na zdrowie

Jeśli to możliwe, ćwiczenia należy wykonywać na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze otoczenia 16-17°C. Aby ćwiczenie było wygodne w pozycji siedzącej lub leżącej, należy zaopatrzyć się w matę gimnastyczną. Zaleca się łączenie ćwiczeń z hartowaniem i kąpielami powietrznymi.

Równie ważne jest nauczenie dziecka prawidłowego oddychania – równomiernie, głęboko i spokojnie, biorąc pełny oddech. Większości ćwiczeń towarzyszy polecenie wykonania wdechu i wydechu. Kolana nie powinny być zgięte podczas wykonywania ruchów tułowia lub innych zbędnych ruchów.

Typowa poranna rutyna ćwiczeń powinna obejmować:

Niedopuszczalne jest przesadne rozciąganie i nadmierna złożoność; ćwiczenia powinny być wykonywane jednym tchem i powinny sprawiać przyjemność. Efektywność porannych ćwiczeń zwiększa się, jeśli do ćwiczeń włączone są hantle, skakanka, drążek gimnastyczny, piłka i inny sprzęt sportowy. Aby ocenić przydatność tego podejścia, należy dwa razy w tygodniu porównywać częstość akcji serca dziecka przed i po ćwiczeniach. Jeśli wynosi ona od 100 do 110 uderzeń na minutę, nie ma się czym martwić. Gimnastyka poranna pobudza ciało, działając tonizująco. Rutyna ćwiczeń zwykle kończy się lekkim joggingiem lub zabiegami wodnymi.