Współcześni ludzie często prowadzą siedzący tryb życia, który oprócz problemów fizycznych powoduje także problemy emocjonalne. Spacer przez 15 do 20 minut może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak nawet ta prosta czynność stanowi wyzwanie dla niektórych osób. Jeśli to dotyczy także Ciebie, poznaj korzyści płynące z chodzenia i zmień sposób myślenia o tym. Wskazówki oparte są na badaniach naukowych.
Odwiedzanie terenów zielonych odmładza i odpręża umysł, a kąpiele słoneczne łagodzą zmęczenie i zwiększają wydajność pracy.
W domu łatwo wpaść w depresję, a na zewnątrz jest zbyt wiele czynników rozpraszających, które pozwalają zapomnieć o sobie i znaleźć rozwiązanie problemów.
Jeśli rano wychodzisz z domu w pełni skoncentrowany, pod koniec dnia pracy Twoje zasoby są na wyczerpaniu. Zamień surfowanie po mediach społecznościowych na spacer, a Twoje ciało podziękuje Ci przypływem energii, jasnością myślenia i czystą siłą woli.
Naukowcy dowiedli, że chodzenie może zwiększyć zdolność twórczego myślenia, nauczyć elastyczności i oryginalności w rozwiązywaniu problemów. Zabierz ze sobą długopis i notatnik, aby zapisywać pomysły, projekty, wiersze i mądre myśli.
Nigdy nie mów, że nie masz wystarczająco dużo czasu na poranne i wieczorne spacery – to tylko wymówki. Kilka 20 minut może zdziałać więcej niż lekarstwa.
Czas ten można tak zaplanować, aby pokrywał się z przerwą na lunch. Załóżmy, że wyrobisz sobie nawyk chodzenia do kawiarni położonej nieco dalej od biura, a nie do najbliższej. Można też rano wsiąść do środków transportu publicznego na pobliskim przystanku.
Na spacerze lepiej o niczym nie myśleć, nie układać planu dnia.
Nie ma jednego zalecenia co do pory spacerów, najważniejsze jest to, aby były one przyjemne i rozwiązywały problemy. Wiele osób lubi wychodzić na zewnątrz przed snem, ponieważ najlepiej czują się w otoczeniu jak najmniejszej liczby osób i pojazdów. Chłód nocy przynosi ciszę i spokój. Inni wolą spacer po pracy jako sposób na rozciągnięcie mięśni, stawów i przestawienie się na obowiązki domowe. Ogólnie rzecz biorąc, należy chodzić zgodnie z własnymi potrzebami, a nie z zaleceniami.
Naturalne miejsca, takie jak park lub las, są najlepsze do łagodzenia stresu i napięcia. Przebywanie w otoczeniu drzew stabilizuje ciśnienie krwi, normalizuje napięcie mięśni i poprawia nastrój.
Nie przejmuj się jednak brakiem terenów zielonych w pobliżu, poziom energii twórczej jest niezależny od ukształtowania terenu. Proces chodzenia poprawia zdolność myślenia i kreatywność o 60%, niezależnie od otaczającego krajobrazu.
Jest wiele powodów, dla których warto wyjść na spacer, najważniejsze to nie wymyślać powodów, by tego nie robić. Przezwyciężając swoje lenistwo, zdobędziesz cały świat.