Uzależnienie od sportu: kto jest zagrożony, wskazówki

Nawet dobre nawyki mogą przerodzić się w niezdrowe uzależnienie. Sport może stać się takim nawykiem. Entuzjazm przeradza się w fanatyzm i niszczy zdrowie. Ważne jest, aby z czasem zauważyć oznaki uzależnienia od fitnessu.

Grupy ryzyka

Zawodowi kulturyści, którzy trenują do zawodów, praktycznie żyją na maszynach. Czasami wśród trenerów fitness powstaje zależność. Uzależniają się nie tylko od zajęć, ale także od narkotyków (np. sterydów). Przechodzą na specjalne sztuczne suplementy, regularnie stosują insulinę. Jednocześnie mają przeciążony reżim treningowy. Powoduje to przedwczesne zużycie organizmu (narządów, stawów, naczyń krwionośnych). Ruchomość stawów pogarsza się tak bardzo, że niewiele „mięśni” jest w stanie połączyć dłonie za plecami.

Kolejną grupą ryzyka są modele bikini fitness. Uczestniczki takich zawodów tracą miesiączki, zaczynają dominować męskie hormony, pojawiają się wysypki, głos staje się bardziej szorstki. Modelki fitness są często bezpłodne.

Neofici fitnessu. Uzależnienie często powstaje po obejrzeniu wyników pierwszych zajęć. Osoba widzi zauważalny efekt nawet po krótkim intensywnym treningu – i znika. Istnieje potrzeba zrobienia więcej. Treningi stają się codzienne i długie. Endorfiny „blokują” zmęczenie, pojawiają się obsesyjne myśli. Szkodliwość takich działań nie przeszkadza osobie uzależnionej. Przy pierwszych takich manifestacjach powinieneś być ostrożny.

Jak rozpoznać uzależnienie od treningu i co pomoże się go pozbyć

Może pojawić się fanatyczna wiara w autorytet trenera, całkowite posłuszeństwo. Poparte jest to dobrymi wynikami zajęć. Człowiek zaczyna budować życie pod wpływem trenera. Ramy stają się zbyt surowe, nachalne. Współczesna kultura fitness ma tendencję do unikania sztywnych ograniczeń i presji psychologicznej. Na przykład nie jest konieczne używanie tylko przesuszonych piersi z tą samą kaszą gryczaną.

Teraz bardziej istotne jest elastyczne podejście, poufny dialog między uczestnikami kultury fitness. Zdrowy, zadowolony klient, któremu udało się zrealizować siebie, jest dla coacha prawdziwą nagrodą. Jeśli ciało zostanie opracowane jakościowo, osoba będzie czasami mogła cieszyć się swoimi ulubionymi przysmakami. A trening będzie kojarzył się z radością.

Zalecenia trenera

Podstawowe zasady kompetentnego szkolenia:

  1. Rekomendowana stawka tygodniowa to 3 treningi, czas trwania każdego to 2 godziny.
  2. Dodatkowo należy zapomnieć o windach, pokochać jazdę na rowerze, częściej spacerować, pamiętać o codziennych, porannych ćwiczeniach.
  3. Lepiej jest jeść zwykłe naturalne jedzenie, unikając sztucznego odżywiania sportowego. Często syntetyczne substancje jedynie zmniejszają skuteczność zajęć. Jedynym wymogiem jest zbilansowana dieta.
  4. Treningi powinny być bogate, urozmaicone, wtedy dają silniejszy efekt. Powinny one obejmować jogę, cardio, ćwiczenia siłowe.

Złożone obciążenia przyczyniają się do powstania harmonijnego proporcjonalnego ciała. Codzienne monotonne ćwiczenia szybko męczą i wprowadzają organizm w stan nieharmonijny.

„Złoty środek” to kluczowa zasada kultury fitness. Skuteczność nie zależy od liczby zajęć, ale od umiaru, odpowiedniego reżimu i przyjemności.