W jamie ustnej znajduje się wiele pożytecznych i szkodliwych bakterii, które mogą przedostawać się do układu oddechowego i pokarmowego, powodując infekcje. Do kontroli mikroflory służą mechanizmy obronne organizmu oraz staranna pielęgnacja zębów.
Należy zaznaczyć, że problemy w obrębie jamy ustnej wpływają także na inne układy organizmu człowieka. Poznanie powiązań między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi niespodziankami.
W jamie ustnej znajduje się wiele, w większości nieszkodliwych, bakterii. Jama ustna jest jednak bramą do układu pokarmowego i oddechowego, a bakterie, które się w niej znajdują, mogą wywoływać choroby.
Utrzymanie bakterii pod kontrolą może być wyzwaniem, gdy stosuje się właściwą higienę jamy ustnej i naturalne mechanizmy obronne organizmu. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest wystarczające. Niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do wzrostu i rozwoju bakterii wywołujących infekcje, takie jak ubytki i choroby dziąseł.
Niektóre leki zmniejszają przepływ śliny, co ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Ślina pomaga wypłukać pokarm i neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie, chroniąc nas przed zarazkami. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leków przeciwhistaminowych, przeciwzapalnych, moczopędnych, przeciwbólowych i uspokajających.
Poważne zapalenie dziąseł – paradontoza – może stymulować rozwój niektórych chorób. AIDS i cukrzyca obniżają odporność organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia problemów z jamą ustną.
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości, takich jak
unikać palenia tytoniu.