Nowe ramki do uli

Jesteśmy właśnie z tatą w trakcie robienia ramek do uli, bo przecież, jak są nowe ule, to powinny też być nowe ramki. Równolegle powstaje nowy film o ich budowie. Ukaże się on za parę dni. Tymczasem chciałbym pokazać nasz pierwszy film „Nowe ramki do uli”, od którego wszystko się zaczęło. Odniósł on mały sukces na YouTube, co skłoniło nas do nakręcania kolejnych filmów i założenia bloga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARamki są najważniejszą częścią ula. Zastosowanie ich zrewolucjonizowało całe pszczelarstwo. Pszczołom zapewniają miejsce do składania nektaru i pyłku, matce miejsce do czerwienia, a pszczelarzowi ułatwiają pozyskiwanie miodu i obsługę rodziny. Dlatego każdy pszczelarz powinien dbać o ramki i regularnie co roku wymieniać ok. 1/4 lub 1/3 plastrów w pasiece. Sprzyja to utrzymywaniu wysokiego poziomy higieny w ulach. Z wycofanych plastrów można wytopić wosk i przerobić go lub zamienić na węzę, obniża to koszty prowadzenia pasieki. Dokładny sposób wykonywania nowych ramek w naszej pasiece pokażę na filmie i umieszczę w następnym wpisie.

This entry was posted in Nowinki techniczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Nowe ramki do uli

  1. mar219 says:

    Jak to jest z tym wtapianiem węzy. Można ją wtapiać o tej porze roku (przedwiośnie) czy trzeba to robić dopiero przed włożeniem do ula??:)
    pozdr.

    • Leszek P. says:

      W naszej pasiece wtapiamy węzę od razu po zrobieniu ramek. Gotowe wiszą na regale i czekają na rozpoczęcie sezonu. Nie mieliśmy przypadku, żeby coś niedobrego działo się z naszymi ramkami (nic się nie faluje, naciągnięty drut nie wiotczeje). Używamy węzy sprawdzonej wysokiej jakości z dobrego źródła. Cały czas niezależnie od tego, ile ramki wiszą na regale węza ma ten sam kolor i zapach, a pszczoły bardzo chętnie ją obudowują. Jedyne niebezpieczeństwo o tej porze roku (przedwiośnie, zima) wynika z tego, że przy niższych temperaturach węza robi się krucha i trzeba obchodzić się z nią ostrożniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *