Ramki 2013

Zadrutowane ramki

Zadrutowane ramki

Prace nad naszymi ramkami idą pełną parą, ukończyliśmy też film. Od razu go publikujemy, żeby wszyscy mogli zobaczyć, jak wykonujemy ramki, nie używając do tego żadnych specjalistycznych narzędzi. Chodzi mi  przede wszystkim o frezarkę do drewna. Nasze ramki nie są czopowane, a mimo to zachowują sztywność i nie deformują się podczas drutowania. Zachowują też wszystkie kąty, a węza pasuje do nich idealnie. Myślę, że po obejrzeniu naszego filmu każdy będzie mógł sam robić swoje ramki.

Przyrząd do zbijania ramek

Przyrząd do zbijania ramek

Mogłoby się wydawać, że koszty zakupu ramek w sklepie nie są zbyt duże. W przypadku ramek do uli warszawskich poszerzanych wahają się od 1,8 zł do 2,5 zł. To niedużo, ale jeśli ktoś, tak jak my, potrzebuje  ponad 200 sztuk, to rachunek jest prosty, lepiej i taniej wykonać je samemu. Wystarczyło posiedzieć troszkę i pomyśleć nad sposobem ich wykonania. Zrobiliśmy  własnoręcznie trzy przyrządy, które ułatwiły nam  składanie ramek bez czopowania i bardzo przyspieszyły nasze prace. Drutowaniem zajmuje się tato i jest po prostu w tym mistrzem. Używa drutu 0,4 mm, gdyż nie rwie się on podczas naciągania.

Przyrząd do wiercenia

Przyrząd do wiercenia

Do wtapiania węzy służy nam stary rosyjski prostownik (kiedyś używaliśmy spirali z piekarnika i prądu bezpośrednio z sieci), który rozgrzewa drut, i docisk z pleksy, dzięki któremu kontrolujemy ten proces. W taki właśnie sposób  możemy w krótkim czasie wykonać dużo ramek.

 

Przyrząd do zbijania górnych belek

Przyrząd do zbijania górnych belek

Prostownik do zatapiania węzy i pleksa

Prostownik do zatapiania węzy


This entry was posted in Nowinki techniczne, Porady and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

7 Responses to Ramki 2013

 1. Mateusz says:

  Tak jak poprzednie, również i ten materiał jest świetny. Prostota i standaryzacja – czyli cięcie kosztów. Podziwiam i pozdrawiam.

 2. arrrtur says:

  Witam bardzo fajny i zgrabnie pokazany filmik. Te wasze ramki naprawde nie różnią się od tych ze sklepu. Dobra robota. Czekam na następne filmy.

 3. roberto22 says:

  No no ponad 200 ramek szykuję się chyba powiększanie pasieki. Pomysł bardzo dobry i łatwy do wykonania. Ja używam trochę innego prawidła do zbijania ramek w pionie się je zbija i najlepiej takerem pneumatycznym szybciej jest. Przyrząd do wiercenia bardzo fajny i pomysłowy chyba pożyczę ten pomysł. Ja używam stołowej wiertarki i wiercę najpierw skrajne otwory potem przestawiam ogranicznik i wewnętrzne.

 4. Paszkiewicz Marek says:

  Do naciągania drutu w ramki- proponuje pomysł P. Miodka Tomasza- film na You Tube pt:Drutowanie Ramek.Żal mi Pańskiego Taty, w związku z tym mój wpis.Opinia P. Miodka- pozytywna i moja też, gdyż po obejrzeniu tego pomysłu- sam zrealizowałem na moich ramkach.

  • Leszek P. says:

   Witam, muszę Pana wyprowadzić z błędu, pomysł zastosowania takiego urządzenia nie należy do Tomka M. tylko do użytkownika z YouTube o nicku adamjaku77. To link do jego filmu http://youtu.be/1MlocIwEag4 Może i my zastosujemy takie urządzenie do naciągania drutu w swojej pasiece, nie jest to wykluczone.

 5. Wykorzystałem link do waszej strony jako materiał poglądowy.
  Mam nadzieje że się nie gniewacie 😉

  http://ulebezramkowe.blogspot.com/2013/04/snoza-vs-ramka.html

  Chciałem pokazać różnicę miedzy ramką a snozą,
  A jak macie gdzieś lub będziecie mieli wirowanie ramki to chętnie też skorzystam 😉

  Pozdrawiam
  GP

 6. jan Bar says:

  Witam!
  Proszę o podanie wymiarów ramek do ula warszawskiego.
  Z góry dziekuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *